زمان حکومت جعفرخان زند

پس از مرگ علی‌مراد، جعفرخان به بهانۀ اینکه مایل به اعادۀ نظم و ترتیب است از شیخ اویس دعوت نمود به اصفهان رفته و به تخت نشیند.

شاهزاده جوان با حماقت خارق‌العاده‌ای نسبت به مردی که او پدرش را به قتل رسانیده بود اعتماده نموده به فرماندهی سپاه وارد اصفهان شد، و در آنجا او را گرفته و کور کردند.

در این موقع بازیگران عمده برای ربودن تاج و تخت ایران جعفرخان زند و آغامحمدخان قاجار بودند. آغامحمدخان به طرف جنوب تا کاشان پیش رفته و پس از مغلوب کردن سپاهی که به مقابلۀ او فرستاده شده بود به سوی اصفهان حرکت کرد. به محض وصول آغامحمدخان به شهر اصفهان، جعفرخان به سوی شیراز گریخت.

جعفرخان زند
جعفرخان زند

آغامحمدخان در این هنگام منظور اصلی خود را فراموش نموده به عملیات کوچکتری در سرزمین بختیاری پرداخت. و سرانجام با کمال بی‌نظمی به تهران رانده شد و جعفرخان به سوی شمال حرکت کرد و اصفهان را بار دیگر به تصرف در آورد.

در این هنگام اسماعیل پسر عموی جعفر که فرماندار همدان بود شورش نمود جعفرخان برای سرکوبی وی به همدان رفت ولی توفیقی نیافت و ناگزیر عقب‌نشینی کرد. جعفرخان در حمله به یزد نیز که حاکم آنجا از طبس که ناحیۀ مستقلی در خراسان بود کمک گرفته بود به عدم موفقیت برخورد کرد.

آغامحمدخان که در این موقع توانسته بود تمام قسمت‌های قبیلۀ خود را متحد سازد دوباره جعفرخان را از اصفهان بیرون کرد و او را تا شیراز تعقیب نمود، ولی چون نتوانست آن شهر را تصرف نماید به اصفهان برگشت.

جعفرخان فرزندش لطفعلی‌خان را بطور مستقل برای تسخیر شهرستان لار روانه کرد. او پس از انجام این امر به سوی کرمان حرکت نمود. اصفهان بار دیگر به تصرف جعفرخان درآمد و مجدد تخلیه گردید و سرانجام ناگزیر جعفرخان به شیراز عقب نشست. در آنجا در نتیجه یک توطئه‌ای غذای مسموم به او دادند و بدین طریق او را از میدان برداشتند، و بعد سر او را بریده و از دیوار ارگ به زیر انداختند.

Advertisements

دیدگاه

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s