لطفعلی‌خان آخرین فرمانروای سلسله زندیه

در هنگام کشته شدن جعفرخان زند، لطفعلی‌خان زند، در لار مشغول پیکار با عبدالله‌خان و محمدخان پسران نصیرخان لاری بود، و پس از مدتی لار را فتح کرد. و حاکمی از طرف خود تعیین نمود و به شیراز بازگشت.

لطفعلی‌خان زند
لطفعلی‌خان زند

در این هنگام سیدمرادخان که جانشین جعفرخان زند شده بود برای تحکیم مقام خود دسایسی به کار برد و سرکردگان سپاه لطفعلی‌خان را دستگیر کرده و به سیدمرادخان تسلیم نمایید. ولی لطفعلی‌خان از این مهلکه خود را نجات داد و به بوشهر رفت و در ظرف مدّت کوتاهی سپاهی از بوشهری‌ها و دشتستانی‌ها برای خود فراهم آورده به سمت شیراز رهسپار شد. سیدمرادخان که از حرکت لطفعلی‌خان آگاه شد، لشکری به سر کردگی شاه مرادخان، برادر خود، برای جلوگیری و دفع او فرستاد، لطفعلی‌خان از طریق کازرون عازم شیراز شد. پیش از رسیدن لطفعلی‌خان، اعیان فارس و زندیه در صدد دفع سیدمرادخان که غاصبانه بر تخت سلطنت نشسته بود، بر آمدند و بر وی شوریدند و سیدمرادخان را در ارگ محصور کردند. این واقعه را به لطفعلی‌خان خبر دادند، لطفعلی‌خان بعد از شنیدن این خبر با شتاب خود را به شیراز رساند و دو روز بعد ارگ شهر را تصرف کرد. سیدمرادخان و بستگانش را به قتل رسانید. (1203 هجری)

«نخستین برخورد لطفعلی‌خان زند با آغامحمدخان قاجار»

پس از کشته شدن جعفرخان زند و اعلام سلطنت لطفعلی‌خان، آغامحمدخان قاجار با سپاهی مرکب از ایالت قاجار و ترکمان و افشار و افغان بمنظور سرکوبی لطفعلی‌خان با سرعت به جانب فارس رخ داد و لطفعلی‌خان با جسارت و تهور کم‌نظیری جناح راست اردوی قاجار را در هم شکست. ولی بی‌ثباتی محمدخان زند، عموی او در برابر حملات سپاه قاجار، باعث تفرقه لشکر وی گردید. هر چند محمدخان زند پافشاری کرد به جایی نرسید.

ناگزیر به شیراز برگشت و در آن شهر که دارای استحکامات قابل توجهی بود به دفاع پرداخت. مدت دو ماه شیراز در محاصره آغامحمدخان بود، ولی به علت کمبود مواد غذائی به تهران بازگشت.

Advertisements

دیدگاه

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s