آخرین روزهای یک محکوم به اعدام #۱۲

چرا نکوشم آنچه را که در این وضع پر ادبار و منزوی خود حس می‌کنم و برای دیگران طاقت‌فرسا و غیرمأنوس است لااقل برای خود شرح بدهم؟ مسلماً موضوع نوشتن کم نیست و هر قدر عمر من کوتاه باشد باز در حالات هیجان و تشویش و وحشت و رنج و شکنجه‌ای که از این ساعت تا دم مرگ هم‌عنان عمر من خواهد بود نکاتی می‌توان یافت که این قلم را به حرکت درآورد و این دوات را خشک کند.

از طرفی، تنها وسیله‌ای که ممکن است قدری مرا از رنج این هیجان‌ها و این ترس و وحشت‌ها آسوده کند اینست که در آن‌ها به دقت خیره شوم و به مطالعه پردازم، زیرا شرح و توصیف آن‌ها مرا بخود مشغول می‌دارد.

از این گذشته شاید آنچه من بنویسم بی‌فایده نباشد و روزی بکار آید. این دفتر خاطرات که رنج‌های روحی مرا ساعت به ساعت و دقیقه به دقیقه و مرحله به مرحله نشان می‌دهد اگر بتوانم تا آخرین لحظه‌ای که عملاً برایم مقدور است به نوشتن آن ادامه دهم، این تاریخچه که الزاماً ناتمام خواهد ماند ولی حتی‌المقدور کامل خواهد بود و شرح احساسات و تأثرات مرا در بر خواهد داشت ممکن است متضمن درس بزرگ و تعلیم عمیق گرانبهایی باشد. آیا در این صورت مجلسی که حاکی از فکر محتضر و درد و رنج روز افزون و شوریدگی و اختلال فکری یک تن محکوم به اعدام است نمی‌توان برای کسانی که مردم را محکوم به اعدام می‌کنند درسی پیدا کرد که موجب عبرت ایشان شود؟ شاید این نوشته دست ایشان را در انداختن سری که مغز دارد و فکر می‌کند یعنی در بریدن سر انسان و انداختن آن سر به میان ترازویی که خود آن را ترازوی عدالت می‌نامند قدری سست کند و ایشان هرگز دربارهٔ رنج و عذاب روحی شدیدی که در کیفر اعدام و در اجرای سریع آن نهفته است نیندیشیده باشند.


آیا این بدبختان هرگز به این مسئله مهم و جانگداز توجه کرده‌اند که کسی را که محکوم به اعدام می‌کنند دارای فکر و ادراکی است که پابند زندگی است، روحی دارد که هرگز آماده برای مرگ نیست؟ خیر، خیر، ایشان در همهٔ این تشریفات بجز فرود آمدن کارد بران و سه گوش گیوتین چیزی نمی‌بینند و جز به این فکر که محکوم ناگزیر از مرگ است و آغاز و انجامی غیر از مرگ ندارد نمی‌اندیشند.
در قسمت بعدی آخرین روزهای یک محکوم به اعدام برای دیدن اجرای حکم شلاق به سلول انفرادی منتقل می‌شود!

Advertisements

دیدگاه

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s